Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara

O soc.com din Romania, platitoare de TVA achizitioneaza din Italia de la o societatea platitoare de tva (cod fiscal valid) materiale auxiliare utilizate in procesul de productie a caselor din lemn (solutii ignifuge pentru tratarea lemnului) , in suma de 2966.92 EURO. Factura intocmita de furnizorul din Italia nu are TVA.
1. este considerata achizitie intracomunitara?
2. cumparatorul este obligat la plata tva in Romania?
3. cum se inscrie in decontul de TVA?
4. se intocmeste D390?

1. Da, si trebuie sa fiti inregistrati in Registrul operatorilor intracomunitari
2. Da, prin taxare inversa
3. Se inscrie operatiunea in D300 la:

- rd 7 Achizitii de bunuri, altele decât cele de la rd.5 si 6, si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din România este obligat la plata TVA
(taxare inversã ) , din care:
- rd 7.1 Achizitii de servicii intracomunitare pentru care beneficiarul este
obligat la plata TVA (taxare inversã )

si

- rd 18 Achiziţii intracomunitare de bunuri pentru care cumpărătorul este
obligat la plata TVA (taxare inversă), din care:
- rd 18.1 Achiziţii intracomunitare pentru care cumpărătorul este obligat la
plata TVA (taxare inversă), iar furnizorul este înregistrat în scopuri
de TVA în statul membru din care a avut loc livrarea

4. Da se intocmeste
Ioan Petru Butariu, Contabil