Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca se poate raspuns la intrebare . In ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca se poate raspuns la intrebare . In urma controlului ...

Buna ziua,
Daca se poate raspuns la intrebare .
In urma controlului Curtii de Conturi la o institutie publica a rezultat un prejudiciu creat in urma unor procese de judecata pierdute de institia publica in favoarea propriilor angajati. Curtea de conturi cere cautarea persoanelor vinovate care a dus la pierderea proceselor intentate de angajati. Pentru acest lucru s-a constituit o comisie pentru stabilirea persoanelor vinovate cu atributii si de a calcula penalitatile de intarziere aferente. D.p.d.v legal care este rolul acestei comisii, ce ar trebui facut in cadrul comisiei ( modalitatea de lucru)? In momentul de fata Institutia este in proces cu, Curea de Conturi. Ce rol isi are comisia infiintata daca procesul este pe rol? Multumesc anticipat,
Rol comisie : Sa constate daca acea/acele persoana/persoane este sau nu/sunt sau nu vinovata/vinovate de cauzarea acelui prejudiciu.
Cum se poate desfasura activitatea din cadul comisiei? Intalniri, note de relatii ale perosoanelor implicate in spetele mentionate. Acest lucru a mai fost facut de curtea de conturi. Comisia trebuie sa reia procedura de stabilire a pagubei? De mentionat ca din comisie nu face juristul Institutiei deoarece face parte din dosare.
Se fac sedinte, ce se discuta se mentioneaza in procesele-verbale, cei audiati pot da note explicative in fata comisiei.

Componenta comisiei o stabileste conducatorul entitatii.