Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere dupa vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere dupa vanzare imobil

Buna ziua

Societatea comerciala la care sunt angajat are un contract de inchiriere pentru un birou care recent si-a schimbat proprietarul.
Noul proprietar e obligat sa respecte acest contract de chirie valabil inca 3 ani? Daca da, valoarea chiriei ramane aceeasi de la vechiul proprietar sau poate cere noul proprietar o alta suma?
Multumesc!
Buna ziua,

Regasiti mai jos textele legale aplicabile pentru situatia dumneavoastra:

Art. 1811: Opozabilitatea contractului de locaţiune faţă de dobânditor
Dacă bunul dat în locaţiune este înstrăinat, dreptul locatarului este opozabil dobânditorului, după cum urmează:
a)în cazul imobilelor înscrise în cartea funciară, dacă locaţiunea a fost notată în cartea funciară;
b)în cazul imobilelor neînscrise în cartea funciară, dacă data certă a locaţiunii este anterioară datei certe a înstrăinării;
c)în cazul mobilelor supuse unor formalităţi de publicitate, dacă locatarul a îndeplinit aceste formalităţi;
d)în cazul celorlalte bunuri mobile, dacă la data înstrăinării bunul se afla în folosinţa locatarului.

Art. 1812: Încetarea locaţiunii în caz de înstrăinare
(1)Dacă părţile convin astfel, locaţiunea încetează în cazul înstrăinării bunului dat în locaţiune.
(2)Cu toate acestea, locaţiunea rămâne opozabilă dobânditorului chiar şi după ce locatarului i s-a notificat înstrăinarea, pentru un termen de două ori mai mare decât cel care s-ar fi aplicat notificării denunţării contractului, conform prevederilor art. 1.816 alin. (2).
(3)Locatarul căruia i s-a comunicat încetarea contractului cu respectarea prevederilor alin. (2) nu are drept la despăgubire nici împotriva locatorului, nici împotriva dobânditorului.

Astfel, este important de verificat ce se mentioneaza in cuprinsul contractului de inchiriere cu privire la situatia instrainarii imobilului si daca locatiunea a fost inscrisa sau nu in cartea funciara.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat