Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si partaj cand unul dintre succesori nu are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si partaj cand unul dintre succesori nu are discernament total...

Buna ziua ,
doresc sa fac succesiunea dupa decesul mamei mele ( decesul a fost cu un an in urma). Odata cu aceasta succesiune, eu si sora mea dorim sa facem si partajul dupa parintii nostrii (tatal nostru a decedat in urma cu 7 ani in urma, a fost facuta succesiunea insa nu si partajul) eu renuntand in favoarea sorei mele la partea ce mi se cuvine de la mama daca ea imi cedeaza gratuit partea ei ce i se cuvine de la tata.
Eu si sora mea suntem intelesi in privinta partajului insa problema este ca sora mea sufera de schizofrenie avand handicap de grad 2. Am vorbit cu un var de -al nostru pentru a fi curatorul sorei mele pe perioada partajului.
Intrebararile mele sunt:
1. unde se poate desemna varul meu ca si curator al sorei mele?
2. de indata ce varul meu este desemnat curator al sorei mele putem face succesiunea si partajul la notariat sau trebuie deschis un proces in instanta?
3. daca vom ajunge in instanta, aceasta poate accepta ca si curator pe varul meu ori instanta numeste un curator din oficiu si cu titlu gratuit?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite
De unde știți că nu are discernamânt`? A fost supusă unei expertize medico-legala (IML) ?

Luați legatura cu serviciul de asistență medicală din cadrul primariei de domiciliul, și vă întrumă ei ce pași aveți de urmat.
Dapix, utilizator
daca v-ati inteles cu sora, mergeti direct la notar. Doar daca nu mai pare sanatoasa, notarul va trimite sa scoateti un certificat sa se vada ca are discernamant.