avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societate fara activitate care a platit impozit ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societate fara activitate care a platit impozit forfetar

Buna ziua!
Am o firma care de la infiintare si pana azi nu a avut activitate. Fiindca am suspendat-o abia in iulie 2009 am fost nevoita sa platesc impozit forfetar. Intrebarea mea este ce inregistrari trebuie facute in contab si ce declaratii(100,101??) trebuie sa depun la Adm.Fin? Trebuie depusa si balanta sau bilant la 31.12.2009 din cauza ca am platit forfetarul?
Cel mai recent răspuns: iuliana25 , utilizator 18:21, 21 Ianuarie 2010
691=441 cu suma impozitului
441=5311 suma platita sau 5121(daca plata a fost prin cont curent)
declaratia 100, trebuia depusa si oricum depuneti daca nu aveti regim derogatoriu si veti depune si declaratia 101(chiar daca aveti regim derogatoriu) la administratia financiara, iar bilantul nu are legatura cu suspendarea , se depune obligatoriu si bilantul la 31.12.2009,nu are legatura cu foerfetarul indiferent daca aveti activitate sau nu!
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o pb. Am fost sa depun decl 100 (cu 0 suma de platit) si mi s-a spus ca suma nu corespunde cusumele declarate anterior..In iulie am declarat pt trim 2 vreo 500 de ron si in oct vreo 100, sume pe care le-am si achitat. Acum nu stiu ce suma tb sa declar in decl 100??
trebuie sa declarati suma din octombrie (trim III)
Si trebuie sa o si platesc desi in aceasta perioada a fost suspendata? Nu se regleaza altfel? Cu 101 sau cu alta declaratie???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit de recuperat expro expro daca am conf decl.101 impozit platit in plus in 2009, in 2010 platesc mai putin cu diferenta? (vezi toată discuția)
Regularizare imp venit micro la dec 2009 id_alyna id_alyna Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, daca la dec 2009 se regularizeaza impozitul pe venit micro cu taxa forfetara? Eu asa vad lucrurile: daca 3% pe tot anul e ... (vezi toată discuția)
Inregistrare impozit forfetar JENIFER JENIFER La trim 1 am calculat si platit un impozit pe profit de 7161.La 30.06.09 ,cumulat de la inceputul anului am impozit pe profit 2373,deci de plata 0.In ... (vezi toată discuția)