Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societate fara activitate care a platit impozit ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societate fara activitate care a platit impozit forfetar

Buna ziua!
Am o firma care de la infiintare si pana azi nu a avut activitate. Fiindca am suspendat-o abia in iulie 2009 am fost nevoita sa platesc impozit forfetar. Intrebarea mea este ce inregistrari trebuie facute in contab si ce declaratii(100,101??) trebuie sa depun la Adm.Fin? Trebuie depusa si balanta sau bilant la 31.12.2009 din cauza ca am platit forfetarul?
691=441 cu suma impozitului
441=5311 suma platita sau 5121(daca plata a fost prin cont curent)
declaratia 100, trebuia depusa si oricum depuneti daca nu aveti regim derogatoriu si veti depune si declaratia 101(chiar daca aveti regim derogatoriu) la administratia financiara, iar bilantul nu are legatura cu suspendarea , se depune obligatoriu si bilantul la 31.12.2009,nu are legatura cu foerfetarul indiferent daca aveti activitate sau nu!
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o pb. Am fost sa depun decl 100 (cu 0 suma de platit) si mi s-a spus ca suma nu corespunde cusumele declarate anterior..In iulie am declarat pt trim 2 vreo 500 de ron si in oct vreo 100, sume pe care le-am si achitat. Acum nu stiu ce suma tb sa declar in decl 100??
trebuie sa declarati suma din octombrie (trim III)
Si trebuie sa o si platesc desi in aceasta perioada a fost suspendata? Nu se regleaza altfel? Cu 101 sau cu alta declaratie???