Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vreau sa deschid un magazin online, pot continua pe ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vreau sa deschid un magazin online, pot continua pe PFA?

Buna ziua! În condițiile în care am deschis din 2015 un PFA. Vreau sa deschid un magazin online, pot continua pe PFA, sau trebuie neapărat deschidere de SRL? Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua, depinde de obiectul de activitate al PFA-ului si respectiv al magazinului online, daca le-ati autorizat la ONRC, puteti deschide pe PFA.
Buna ziua,

Dumneavoastra decideti ce forma a exercitarii activitatii comerciale este mai avantajoasa pentru dumneavoastra.

Puteti continua activitatea, in calitate de titular al persoanei fizice autorizate, insa mare atentie, in cazul SRL-ului , taxele catre stat sunt mai reduse.

Aveti in vedere dispozitiile GDPR.

Magazinul on-line trebuie sa contine termenii si conditiile prin care este reglementata activitatea comerciala.

In cazul nerespectarii legislatiei aplicabile, amenzile sunt ridicate.