Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parcare handicap in strada?este legal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parcare handicap in strada?este legal?

Buna ziua,
sunt din Bacau ,locuiesc la ANL.
Am o vecina care are un copil cu dizabilitati si a facut loc parcare handicap in strada la intrarea din aleea blocului.
Aceasta vine la 3 luni acasa, 2-3 zile deoarece are locuinta si in Bucuresti si parcarea sta goala,ne ameninta cu politia daca parcam acolo
Este legal locul de parcare in strada?
Daca am semn handicap am voie sa parchez pe acel loc?
Multumesc
CC
Aveți un handicap sau doar un semn ?Că semnul e ușor de făcut rost.
Bineinteles ca nu aveti voie,iar daca o faceti riscati sa fiti amendat.Daca este loc amenajat de directia parcari din cadrul primariei atunci se presupune ca au fost resectate regulile.Daca e unnloc folosit de dna respectiva in virtutea dizabilitatilor copilului atunci e alta discutie..
Bineinteles ca nu aveti voie,iar daca o faceti riscati sa fiti amendat.Daca este loc amenajat de directia parcari din cadrul primariei atunci se presupune ca au fost respectate regulile.Daca e un loc folosit de dna respectiva in virtutea dizabilitatilor copilului atunci e alta discutie..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
daca am certificat de handicap si semn de la primarie nu pot parca pe acel loc?este pe numele ei?
sunt epileptica,da am semn doar ca nu am considerat necesar sa-l folosesc pentru a-mi face parcare in fata blocului