avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parcare handicap in strada?este legal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parcare handicap in strada?este legal?

Buna ziua,
sunt din Bacau ,locuiesc la ANL.
Am o vecina care are un copil cu dizabilitati si a facut loc parcare handicap in strada la intrarea din aleea blocului.
Aceasta vine la 3 luni acasa, 2-3 zile deoarece are locuinta si in Bucuresti si parcarea sta goala,ne ameninta cu politia daca parcam acolo
Este legal locul de parcare in strada?
Daca am semn handicap am voie sa parchez pe acel loc?
Multumesc
CC
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:11, 2 Aprilie 2022
Aveți un handicap sau doar un semn ?Că semnul e ușor de făcut rost.
Bineinteles ca nu aveti voie,iar daca o faceti riscati sa fiti amendat.Daca este loc amenajat de directia parcari din cadrul primariei atunci se presupune ca au fost resectate regulile.Daca e unnloc folosit de dna respectiva in virtutea dizabilitatilor copilului atunci e alta discutie..
Bineinteles ca nu aveti voie,iar daca o faceti riscati sa fiti amendat.Daca este loc amenajat de directia parcari din cadrul primariei atunci se presupune ca au fost respectate regulile.Daca e un loc folosit de dna respectiva in virtutea dizabilitatilor copilului atunci e alta discutie..
Ultima modificare: Vineri, 1 Aprilie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
daca am certificat de handicap si semn de la primarie nu pot parca pe acel loc?este pe numele ei?
sunt epileptica,da am semn doar ca nu am considerat necesar sa-l folosesc pentru a-mi face parcare in fata blocului

Alte discuții în legătură

Semn parcare persoane cu handicap luca luca luca luca Semnele de parcare pentru persoanele cu handicap pot fi instalate in afara parcarilor amenajate ? Aceste \"parcari\" sunt nominale? Concret, pe strada din ... (vezi toată discuția)
Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private Adrian_MG Adrian_MG Locurile destinate persoanelor cu dizabilitati in parcarile private se platesc sau sunt gratuite? Am incercat sa citesc legea ce priveste persoanele cu ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare domeniu public ionelachirvase ionelachirvase Buna ziua. In luna ian.2018 am depus online la primarie cerere pt parcare pe domeniu public, la care am anexat in aceeasi luna certificatul de handicap al ... (vezi toată discuția)