avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza plafonul pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza plafonul pentru cele trei ...

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza plafonul pentru cele trei remuneratii si ce sume se considera venituri asimilate salariilor? de exemplu, am un administrator care 21 de zile se afla in delegatii externe pt contractele incheiate ,primeste 87.5euro pe zi, deduce cheltuieli cu chiria, utilitati si transport
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:45, 4 Aprilie 2022
Salariul lui de baza = salariul de incadrare din Revisal . Daca nu are nicio remuneratie nu are drept de diurna asa cum e Legea 72/2022.
Are salariul minim pe economie pentru o ora. Cum deducem diurna si celelalte cheltuieli , chirie, utilitati si transport pentru apartammetul din Belgia unde isi desfasoara activitatea 21 zile pe luna?
Ultima modificare: Luni, 4 Aprilie 2022
Cristescu Luminita, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Diurna acordata de dvs este 87,5 euro x 21 = 1837,5 euro

Salariul minim pt 1 ora = 2550lei /160 ore = 15.93 lei sa zicem 16 lei .

Plafonul de 3 remuneratii pe luna : 3 x 16 lei = 48 lei .

Plafonul pe luna MAI calculat cf Legii 72/2022 = 48/22 x 21 zile = 46 lei aproximativ 10 euro .

Prin urmare din diurna de 1837.5 euro doar 10 euro sunt NEIMPOZABILI si fara contributii .

Pentru diferenta de 1827.5 euro va trebui sa asimilati salariului si sa calculati impozit si CAS + CASS .

Restul cheltuielilor ( chirie , utilitati , transport ) ca pana acum , nu s-a modificat nimic in lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri realizate in timpul concediului de crestere copil alexandra_19 alexandra_19 Buna ziua. Am fost angajata la 2 firme si dupa terminarea concediului de lauzie mi-am suspendat activitatea la ambele firme pentru a putea beneficia de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am înțeles următorul calcul pentru situația indemnizație ... Aue10 Aue10 Bună ziua! am înțeles următorul calcul pentru situația indemnizație de detașare și anume că: se înmulţeşte salariul minim de 3.000 de lei cu 3, iar ... (vezi toată discuția)
Diurna si cazare strainatate prasnel prasnel Buna ziua Administratorul unui SRL care calatoreste in strainatate poate conform codului fiscal sa deduca cheltuielile de cazare si diurna ? Daca da, este ... (vezi toată discuția)