Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Am o sonerie ( wifi smart cu camera ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Am o sonerie ( wifi smart cu camera incorporata ... ...

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati . Am o sonerie ( wifi smart cu camera incorporata ... care nu are un card de memorie incorporat, care se activeaza doar in momentul in care cineva suna la usa ) montata in dreptul usii apartamentului meu ( proprietate personala ) de cand m.am.mutat in imobil. Am primit o avertizare de la asociatia de proprietari conform careia daca in 15 zile nu demontez soneria ( conform avertizarii, soneria mea este camera de supraveghere, ceea ce nu este adevarat, in avertizare este mentionat deasemenea faptul ca am fost reclamata de un vecin din imobil ) ma actioneaza in judecata pentru a plati despagubiri locatarilor carora le.am incalcat dreptul la viata privata prin montarea soneriei fara acordul asociatiei de proprietari. Am nevoie de aprobarea politiei, locatarilor, asociatiei, firmei care administeaza cladirea pentru a monta o astfel de sonerie???
Claudia_mihaela25@yahoo.com, utilizator
Nu aveti nevoie de nici o autorizatie, de nici un acord. Raspundeti-le ca sa va dea in judecata, normele GDPR le-ati fi incalcat daca distribuiati in spatiul public imagini captate de acel dispozitiv. Inainte de a va da in judecata sa citeasca aceste norme: [ link extern ] /
"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
- de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
- de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
- de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/articol_554...
latka, moderator
Multumesc tuturor tare mult pt lamuriri si pentru ajutor!
Asadar, comunicati-le celor de la asociatie ca nu aveti nimic impotriva actionarii in instanta.
Daca nu inteleg sa citeasca benevol ce este si ce vrea acest GDPR, sa se adreseze instantei.
Oricum, cei de la asociatie (conducerea asociatiei), sunt alesii dvs., da? Altii mai destepti, de unde? Dar nu tre' sa fii nush ce "scula" sa te informezi despre partea legala a unei chestiuni, inainte de a trimite avertizari membrilor as. prop.
Eventual, aratai-le link-urile scrise mai sus de catre @latka.
Multumesc!
Din cauza unor vandalizări repetate ale ușii locuinței noastre, mi-am montat o cameră de supraveghere de tip vizor. Cu această cameră am surprins producerea unei noi vandalizări, autorul fiind o vecină (pe care, de altfel, o și bănuiam că este autoarea acestor vandalizări). După ce am depus plângerea penală la polițșie și am fost chemat pentru audiere, l-am întrebat pe polițistul de caz dacă ar exista posibilitatea ca vecina infractoare să mă reclame pentru că am filmat-o cu camera. Răspunsul polițistului a fost foarte clar: dacă supravegherea video a porțiunii din casa scării aflată strict în dreptul apartamentului meu se face doar în scop personal, fără ca imaginile să fie utilzate în mod ilegal (de exemplu să fie distribuite în public sau să fie folosite în scopuri defăimătoare, de șantaj sau hărțuire), eu nu încalc nicio lege, iar predarea imaginilor care surprind o contravenție sau o infracțiune către organele de cercetare nu intră sub incidența GDPR.
Același răspuns l-am primit și de la avocata mea.
Așadar, stați liniștită și lăsați asociația să vă dea în judecată