Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Intrebare legata de diurna externa.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Intrebare legata de diurna externa.

Buna ziua, am o intrebare legata de diurna externa, care se aplica din luna mai 2022, ca si exemplificare:
Un salariat cu salariul brut de 2.550 lei pleaca in delegatie externa pentru care beneficiaza de diurna. Deplasarea are loc in luna mai 2022 si dureaza 25 zile.
Diurna zi = 70 eur
Prin urmare ar putea beneficia de diurna 25*70 eur = 1.750 eur, in echivalent lei presupunem ca este 8.487 lei.
verificam daca ne incadram in plafon:
(3* 2.550 / 22) * 25 = 8.693 lei
Datorita faptului ca suma 8487 lei este inferioara plafonului , atunci angajatul va putea beneficia integral de cei 1.729 lei neimpozabili.
Este corecta exemplificarea de mai sus?
Multumesc.
george-neagu, moderator