Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna plafon 33%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna plafon 33%

Un angajat pleacă în delegație in interes de serviciu pentru 2 zile.
Acesta primește diurna 75 lei pe zi, in total 150 lei, deci primește mai mult decât diurna legala de 2,5 *20*2=100.
Diurna intra in plafonul de 33%, 100 lei neimpozabili și 50 lei impozitați?
Formula calcul plafon:
Salariul brut x 3 x nr de zile pentru care se cuvine diurna /nr. zile lucratoare din luna

Detalii
[ link extern ] /
Intra sau nu diurna in veniturile impozitate parțial in plafonul de 33%?

Sau doar diurna șoferilor?
E unde ati luat acel plafon de 33%?
Ordonanța 16 - de la 1 ianuarie plafon de 33% din salariul de bază pentru venituri extrasalariale acordate angajaților.
econo, utilizator
Nu se aplica diurnei , vedeti link-ul mnentionat de mine care dezvolta art.139 alin.1 lit.j din Codul Fiscal.