Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract.

Buna ziua. Avem urm speta. Institutie publica, o doamna a solicitat, prin cerere, acum 2 ani continuarea contractului peste varsta de pensionare.( are acum 63 ani)
Intamplator am aflat sa si a depus dosarul pt pensie limita de varsta. Avem urm nelamuriri
- nu trebuia sa anunte institutia?
Daca primeste decizia cand ii inceteaza contractul? Sau poate cumula pensia cu salariul in baza aceluiasi contract de munca?
- daca nu ne prezinta decizia ce se intampla?
Sau, mai pe scurt, care sunt pasii de urmat in ambele cazuri ( prezinta sau nu decizia)
Ce obligatii are institutia publica in aceasta situatie?
Va rog din suflet sa ne ajutati cu niste raspunsuri.
Va multumim anticipat!
Cassandra2017, utilizator
:(
C.i.m. inceteaza de drept la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare ... prin urmare, c.i.m. nu inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare.

De asemenea, pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.