Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi liberă plătită pentru autorecenzare În aceasta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi liberă plătită pentru autorecenzare În aceasta situație- ...

Zi liberă plătită pentru autorecenzare
În aceasta situație- ‘zi liberă plătită’, angajatul își păstrează toate drepturile salariale? Mai exact, sporurile și/ sau indemnizația de hrană.?!
Mulțumesc!
"Persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecție a acestei metode”, se prevede în OUG nr. 19/2020.

Indemnizaţia de hrană se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat în luna anterioara...astfel, pentru acea zi nu se acorda.
Cornel Vasile, Consilier juridic