Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Mi s a suspendat permisul pe 90 de zile ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Mi s a suspendat permisul pe 90 de zile pentru neacordare ...

Buna ziua,
Mi s a suspendat permisul pe 90 de zile pentru neacordare prioritate ce a rezultat intru accident fara persoane vatamate/ nu au fost necesare ingrijire medicale. Suspendarea a fost pe baza 102/3/9, oug 195/2002, 111/1/c.
Confirm legei 102 nu inteleg de ce s a aplica retinerea pe 90 de zile so nu pe 60 de zile.
Mentionez ca permisul e irlandez si ca cei de la rutiera mi au spus ca pot conduc in irlanda pe perioada suspendarii.
Multumesc
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
(la 01-09-2014, Partea introductivă a alin. (3) al art. 102 a fost modificată de lit. e) a pct. 35 al art. I din ORDONANȚA nr. 21 din 26 august 2014, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 635 din 29 august 2014, prin înlocuirea expresiei "autovehicul sau tramvai" cu expresia "autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai". )
a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune;
b) conducerea vehiculului cu deficiențe periculoase la sistemul de frânare sau la mecanismul de direcție;
(la 02-09-2017, Litera b) din Alineatul (3) , Articolul 102 , Capitolul VII a fost modificată de Punctul 14, Articolul I din ORDONANȚA nr. 14 din 18 august 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 685 din 23 august 2017 )
c) abrogată.
(la 27-02-2022, Litera c) din Articolul 102 , Capitolul VII a fost abrogată de Punctul 19, Articolul I din ORDONANȚA nr. 1 din 27 ianuarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 )
d) abrogată;
(la 29-06-2007, Lit. d) a alin. (3) al art. 102 a fost abrogată de pct. 42 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 69 din 28 iunie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007. )
e) depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.
f) deținerea, montarea sau folosirea în circulația pe drumurile publice a mijloacelor speciale de avertizare sonoră sau luminoasă pe vehiculele care nu au acest drept.
(la 29-07-2019, Alineatul (3) al Articolului 102 din Capitolul VII a fost completat de Punctul 3, Articolul I din LEGEA nr. 152 din 24 iulie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 625 din 26 iulie 2019 )
g) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere sau depășirea, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
[ link extern ]
In privinta condusului in Irlanda, nu vad cum veti conduce, fara permis. Daca vi l-ati luat inapoi si ati parasit Romania, sa stiti ca IGP transmite in Irlanda ce contraventie ati savirsit aici si daca in codul rutier de acolo e cu suspendare, va suspenda si acolo permisul.
latka, moderator