Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... tratament fiscal hedging
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

tratament fiscal hedging

Buna,

Ma poate ahuta cineva in ce priveste tratamentul fiscal la hedging?
claudiusfarc_INA a scris:

Buna,

Ma poate ahuta cineva in ce priveste tratamentul fiscal la hedging?

Frumoasa intrebare! Parerea mea este ca, daca se refera la o operatiune necesara protejarii unei relatii contractuale, este o cheltuiala (cu prima de risc) deductibila, iau eventualul venit e impozabil; le-as incadra la chelt/venituri financiare.
Daca, in schimb, e doar o activitate speculativa pe bursa, ar trebui ca obiectul de activitate sa prevada operatiuni financiare (nu cunosc ce cod CAEN s-ar potrivi) pentru a fi deductibile fiscal (cheltuielile) respectiv impozabile (veniturile).
Sper ca anul acesta, dupa dezbaterile privind Hedge accounting sa se reuseasca emiterea unui standard special pe IFRS.