Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Astazi bunicul meu a deschis usa de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Astazi bunicul meu a deschis usa de la masina si a ...

Buna ziua! Astazi bunicul meu a deschis usa de la masina si a lovit si zgariat oglinda unui alt autoturism in parcare la un supermarket. Am asteptat propietarul, dar daca am vazut ca nu vine am plecat. Acum imi fac mustrari de constiinta. Care ar fi consecintele si in cat timp sa ma astept la un apel de la politie? Daca el nu declara in 24 de ore cele intamplate pot sta linistita?
In mod normal se face intelegere amiabila de accident pe formular tipizat.
Trebuia sa lasati o carte de vizita/ un numar de telefon pentru contact sub stergatorul de parbriz.
Puteti primi o amenda contraventionala de la politie pentru parasirea locului accidentului si pentru neanuntare la politia rutiera.