Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Buna tuturor, Am infiintat acum 8-10 zile un PFA cu ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Buna tuturor, Am infiintat acum 8-10 zile un PFA cu norma pe ...

Buna tuturor,

Am infiintat acum 8-10 zile un PFA cu norma pe venit (cod caen 6202) cu sediu social fara activitate. Activitatea mea se desfasoara in afara sediului (cafenele, spatii co-working, etc)

Sediu social este inchiriat prin firma care mi-a facut PFA-ul. Nu am acces la acel sediu (cheie, contact etc)

Conform procedurilor legale eu voi opta sa cumpar si sa detin Registru Unic. Pentru eventuale controale ANAF.

Nelamurirea mea este unde se duce ANAF-ul sa controleze?

La sediul social fara activitate al PFA-ului? Dacă da trebuie sa ma lămuresc cu firma care mi-a infiinta PFA si prin care am închiriat sediu social fara activitate.

Sediul (domiciliu) fiscal trebuie sa îl fac eu după înființare PFA? Care este procedura? Ori deja este luat în evidenta?

Legat de controlul ANAF cum se procedează când nu ai activitate economica + acte la sediu social ?
- suna ei și stabiliți un punct de întâlnire?
- te poți duce personal la ANAF?
- anunta in SPV prin mesaj? Dacă in cazul meu am optat ca firma de contabilitate sa facă SPV in numele meu și sa pună declaratii/documente pe SPV in numele meu, atunci ei vor vedea mesajul de la ANAF legat de controale. Cum se procedează în cazul asta?

Ce alti pasi mai sunt necesari?

Mulțumesc anticipat,
Andra
Update: Am rezolvat.

AndraNecula a scris:

Buna tuturor,

Am infiintat acum 8-10 zile un PFA cu norma pe venit (cod caen 6202) cu sediu social fara activitate. Activitatea mea se desfasoara in afara sediului (cafenele, spatii co-working, etc)

Sediu social este inchiriat prin firma care mi-a facut PFA-ul. Nu am acces la acel sediu (cheie, contact etc)

Conform procedurilor legale eu voi opta sa cumpar si sa detin Registru Unic. Pentru eventuale controale ANAF.

Nelamurirea mea este unde se duce ANAF-ul sa controleze?

La sediul social fara activitate al PFA-ului? Dacă da trebuie sa ma lămuresc cu firma care mi-a infiinta PFA si prin care am închiriat sediu social fara activitate.

Sediul (domiciliu) fiscal trebuie sa îl fac eu după înființare PFA? Care este procedura? Ori deja este luat în evidenta?

Legat de controlul ANAF cum se procedează când nu ai activitate economica + acte la sediu social ?
- suna ei și stabiliți un punct de întâlnire?
- te poți duce personal la ANAF?
- anunta in SPV prin mesaj? Dacă in cazul meu am optat ca firma de contabilitate sa facă SPV in numele meu și sa pună declaratii/documente pe SPV in numele meu, atunci ei vor vedea mesajul de la ANAF legat de controale. Cum se procedează în cazul asta?

Ce alti pasi mai sunt necesari?

Mulțumesc anticipat,
Andra