Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua As vrea sa cumpar o parte dintr-o casa cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua As vrea sa cumpar o parte dintr-o casa cu terenul aferent,casa ...

Buna ziua
As vrea sa cumpar o parte dintr-o casa cu terenul aferent,casa are 2 coproprietari fiecare cu cota 1/2,sunt 2 corpuri de casa cu terenul aferent ,fiind intabulate separat
Eu cumpar partea unuia din coproprietari,celălalt este in executare silită pentru partea lui
Exista vreun risc pentru mine in aceasta situație?
Ca și coproprietar cu cota 1/2 am dreptul sa -mi separ toate utilitățile ,sa fac contract pe numele meu la curent ,gaz,apa ?
Nora_ella, utilizator
Coproprietarii au făcut partaj pe casa?
Fiecare dintre ei este proprietar exclusiv pe corpul lui de clădire?
Sau sunt coproprietari în indiviziune pe toată construcția?

Vedeți actele, pentru ca sunt lucruri total diferite.
Faptul ca verbal, unul sta în stânga și altul în dreapta, fiindcă asa s-au înțeles, nu înseamnă că cel de la care vreți sa cumpărați este unicul proprietar al părții sale.
Nu au făcut partaj,sunt coproprietari ,fiecare având cota 1/2 dar executarea silită este doar pe corpul de clădire unde sta celălalt coproprietar,nu cel de la care cumpar eu,am înțeles ca i-ar fii acoperit datoria.El are o datorie dinainte sa cumpere casa și nu a mai putut plăti de câțiva ani
Credeți ca este totul ok,pot sa cumpar in aceste condiții ?
Îmi pot face contract pe numele meu la utilități sau trebuie făcut mai întâi partajul ca sa știu exact ce parte îmi revine?
Nora_ella, utilizator
Buna ziua…Poate trebuia sa formulez altfel întrebarea de la început
Eu vreau sa cumpar cota parte de 1/2 dintr-o proprietate(casa și gradina) de la unul din coproprietari.Celălalt coproprietar nu vrea sa facă partaj voluntar.Cele 2 corpuri de clădire sunt separate și au cadastru separat
Cum as putea proceda pt a avea siguranța ca sunt coproprietara unui anumit corp de clădire?Ar fii suficient ca celălalt coproprietar sa dea o declarație notariala ca nu are și nu o sa aibă niciodată pretenții la acea parte ?Sau numai prin partaj se poate separa și pot avea certitudinea ca acea clădire îmi revine,eventual sa pot face contract de utilități pe numele meu ,sa pot renova…fără stresul ca oricând coproprietarul poate ridica pretenții la partea mea?
Da, or fi separate, cu număr cadastral diferit, dar atât timp cât ei nu au făcut apartamentarea constructiei si partajul sunt coproprietari pe toată clădirea.
Asta înseamnă că vânzătorul respectiv, având doar o cota parte ideala si abstracta, neindividualizata fizic, executarea silita privește 1/2 din întregul imobil.
Ei trebuie sa facă partajul, și mai apoi, cel în lotul căruia se afla corpul de clădire care va interesează, va poate vinde.
raluk0207, utilizator
Deci coproprietarul nici măcar nu-mi poate vinde in aceste condiții,doar după ce face partajul cu celalalt coproprietar ?