avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce conține un contract de prestare servicii?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce conține un contract de prestare servicii?

Bună ziua!
Recent mi-am făcut PFA și urmează să închei primul meu contract de prestare servicii.
Mă ocup de copywriting si design graphic.
Problema este că, doamna contabil care a spus că mă ajută și se ocupă nu mai răspunde de o săptămână.

Așadar, întrebările mele ar fi:
-am găsit un model gratuit pe Internet, ar fi okay să îl folosesc pe acela?
-ce ar trebui neapărat să conțină un astfel de contract?
-E cineva care mă poate ajuta? Bineînțeles, contra-cost.

Mulțumesc frumos!
Buna ziua!

Modelele de contracte gasite pe internet sunt lacunare, si in consecinta nu acopera multe aspecte/clauze importante.
Fiecare contract are particularitatile sale.

Puteti lua legatura cu un avocat caruia sa ii explicati toate detaliile si impreuna cu acesta sa intemeiati contractele.
Buna ziua,

Contractele pe care le-ati gasit posibil sa contina clauza in defavoarea dumneavoastra.

De principiu, un contract este rezultatul negocierii dintre parti.

El cuprinde clauze in acord cu vointa partilor litigante.


Totodata, el trebuie adaptat, in functie de activitatea prestata in concret, fiecare activitate avand in anume specific.

Dumneavoastra nu cunoasteti, in concret, efectele produse de unele clauze contractuale.

Va pot ajuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de contract? MonicaOlariu MonicaOlariu Buna Ziua! Ce fel de contract ar fi bine sa inchei cu un producator de textile, caruia ii voi comanda produse conform specificatiilor mele(eu fiind ... (vezi toată discuția)
Contract de angajare companie americana jonny_u jonny_u Buna seara ! Sunt in curs de negociere cu o companie din USA care doreste sa ma angajeze printr-o firma omoloaga deschisa in Romania. In principiu este ... (vezi toată discuția)
Pfa -administrator mirusaby mirusaby Buna ziua, cine ma ajuta cu un model de contract intre o PFA (administrator) si o asociatie de proprietari. Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)