Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract fotbalist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract fotbalist

Buna ziua. Fiul meu are contract de fotbalist profesionist. Antrenorul și președintele îl șicanează in sensul ca se pregătește foarte bine și cu toate astea nu joaca și nu i se plătește mereu salariul . Poate renunta la contract dacă nu e de acord și clubul ? Ii pot cere despăgubiri ? ( in contract nu este specificat așa ceva )
SaraP, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit Regulamentului privind statutul şi transferul jucătorilor de fotbal, strict cu privire la plata salariului, se observa ca “RSTJF ofera jucatorului sa invoce justa cauză şi justa cauză sportivă pentru denunţarea unilaterală a contractelor și/sau a legitimării daca “nu li s-au achitat drepturile contractuale pentru o perioadă mai mare de 60 de zile de la scadenţa obligaţiilor, numai după ce au transmis o notificare de punere in interziere a clubului si i-au acordat acestuia un termen de cel putin 15 zile in care sa isi indeplineasca obligatiile financiare.“. (art.18 pct.1 lit.c coroborat cu pct.10 lit.a linia a treia)