Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Ma adresez cu o intrebare, am amsolvit ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Ma adresez cu o intrebare, am amsolvit facultate de ...

Buna ziua,
Ma adresez cu o intrebare, am amsolvit facultate de inginereie si un curs de 80 de ore de Specialist SSM ,a-si avea nevoie obligatoriu de 5 anu experienta in domeniu ca sa pot cere al doilea cod CAEN 7480 avand codul CAEN 7112 ?
Buna ziua,
Daca doriti sa activati ca Serviciu Extern de Prevenire și Protectie- SEPP, aveti nevoie de aceasta vechime in domeniu.
Gasiti toate cerintele in H.G. 1425/2006, art. 50 si actele necesare pentru dosar la Art. 37
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Ca sa functionati ca SEPP aveti nevoie de abilitare/ autorizare de la ITM.
Vedeti HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Sectiunea a 6-a Abilitarea serviciilor externe de prevenire si protectie, art.35-44
Doar cu cursul de 80 de ore nu puteti fi sef de SEPP.
Pentru a lucra in domeeniul ssm in cadrul unui SEPP vechimea de 5 ani in specialitate este obligatorie.
Eu știam că se poate lucra in cadrul unui SEPP si doar daca ai cursul de 80 de ore, seful SEPP este obligat sa aiba abilitarea...
Pentru a lucra in cadrul unui SEPP ca lucrator, numai cu un curs ssm de 80 de ore, respectivul serviciu incheie CIM cu lucratorul, iar CIM face parte din dosarul pentru abilitarea de catre ITM a respectivului serviciu. Vechimea de 5 ani in domeniu ssm se mentine, ca obligatie contractuala.