avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A2,trafic aglomerat,am schimbat banda 1 cu 2 moment ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A2,trafic aglomerat,am schimbat banda 1 cu 2 moment în care ...

A2,trafic aglomerat,am schimbat banda 1 cu banda 2(după asigurare,semnalizare) moment în care am văzut ca mașina din fata mea frânează și oprește.
Am frânat dar tot l.am lovit în spate.Dupa 2-3secunde am fost lovita la rândul meu da alta mașina mai puternic fiind din nou proiectata în mașina din fata.Eu mi.am recunoscut vina pentru ca l.am lovit pe cel din fata mea dar
soferul masinii nr 3 nu a recunoscut ca e vinovat ca m.a lovit în spate iar polițistul i.a dat lui dreptate.
Eu am dat asigurarea la ambii șoferi urmând sa.mi repar mașina pe banii mei și am mai primit și amenda pentru neasigurare la schimbarea benzii.
As avea șanse sa câștig dacă fac contestatie la PV?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2022
Pantaźi Iuliana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 20:34, 28 Aprilie 2022
Aveati obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de autovehiculul 1 pentru ca sa puteti opri
Aveati obligatia de a nu stanjeni deplasarea autovehiculului 3
Puteti depune o plangere contraventionala dar sansele sunt egale cu zero
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto Flor-inna Flor-inna Buna ziua, doresc un raspuns obiectiv cu privire la stabilirea vinovatiei intr-un accident rutier, in urmatorul context: Ma deplasam pe DN pe banda 1, ... (vezi toată discuția)
Am tamponat o mașină care a intrat în fața mea iar poliția m-a găsit vinovat. ce mă sfătuiți să fac? Mariusssssss Mariusssssss Buna, Am avut un incident zilele trecuta , ma aflam la semafor la o intersectie cu doua benzi pe sens , benzile fiind delimitate cu marcaj continuu ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie politie accident usor alinbarbulescu alinbarbulescu Buna Ziua Am fost implicat intr-un accident usor cu un trolebuz. Pe scurt, mergand pe strasa Witing (face legatura intre Gara de Nord si Calea Plevnei) care ... (vezi toată discuția)