Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Dacă unei persoane i se cere o sumă de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Dacă unei persoane i se cere o sumă de bani de ...

Bună ziua. Dacă unei persoane i se cere o sumă de bani de către o altă persoană, așa-zis influentă, cu promisiunea că îi va rezolva o anumită problemă, care altfel nu se poate rezolva, s-au se rezolvă foarte greu, poate fi considerată dare de mită ? Se mai pot recupera banii, dacă există doar câteva probe pe telefon? Vă mulțumesc !
Să facă plângere penală la Parchet persoana căreia i s-au cerut bani, ziceți că are probe. Nu trebuie să-i fie teamă că poate fi acuzată de dare de mită. Cred că e vorba de trafic de influență și poate și de înșelăciune.
Banii se pot recupera.
Recomandat ar fi să discute cu un avocat înainte care să vadă ce probe are și măcar să-i redacteze plângerea.
Mulțumesc frumos!