Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Impozit vanzare apartament personal
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Impozit vanzare apartament personal

Bună seara, să presupunem persoana fizică X care cumpără un apartament în 2021 octombrie ca locuință personală cu suma de 60.000€. În aprilie 2022 persoana respectivă vinde apartamentul cu 81.000€ și cumpără altul la prețul de 90.000€ tot ca locuință personală. Până aici toate bune, însă ce vreau să întreb e care ar fi situatiile de acum incolo care ar obliga aceasta persoana fizica sa plateasca impozit? De exemplu, exista restrictii de a nu mai vinde acest nou apartament in scurt timp?
ionutmcinjau, utilizator
Sa nu se vanda mai mult de 2 imobile in decursul aceluiasi an , pt ca atunci devine activitate economica si se datoreaza impozit 10% la venitul net ( profit).
Deci concluzia ar fi ca daca doresc sa vand si acest imobil trebuie sa astept anul 2023 sa pot face asta fara a fi considerat platitor de impozit?
Da e mai bine asa sa nu aveti probleme .
Alte raspunsuri mai avem?