Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am achizitionat prin programul prima casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am achizitionat prin programul prima casa un apartament ...

Buna ziua,

Am achizitionat prin programul prima casa un apartament pe numele meu. Creditul este luat pe 30 ani. Probabil in caz de deces apartamentul va ramane familiei DAR, avand in vedere ca in tot acest timp o alta persoana a contribuit la apartament atat emotional cat si financiar, doresc sa mosteneasca aceasta tot.

Cum pot proceda ? Sa fac un testament ? Care ar fi cea mai optima solutie.

Va multumesc.
Dacă aveți moștenitori rezervatari (părinți, sot/soție și descendenți- copii, nepoți, strănepoți etc.), testamentul este supus reductiunii.
Asta înseamnă, ca persoana respectiva nu va putea moșteni tot.
Bună ziua!
Da, lăsarea unui testament ar fi o soluție, dar testamentul este esențialmente revocabil daca exista moștenitori rezervatari in cazul decesului dvs.!
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.
gi-jane2, moderator
faceti un testament
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.

nu pare ca a terminat de achitat si nu pare ca ar vrea sa vanda casa sau sa dea in timpul vietii
gi-jane2, moderator
Da. Momentat am achitat doar 5 ani din credit. Din pacate relatia cu partenera nu s-a concretizat, insa avand o comunicare si o intelegere foarte buna intre noi si ea investind la fel de mult in apartament, doresc pe viitor in caz de neprevazut sa nu ramana fara nimic. Vroiam sa stiu daca este vreo varianta sa devenim proprietari 50/50 sau daca testamentul ar revolva problema mai usor.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

faceti un testament
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.

nu pare ca a terminat de achitat si nu pare ca ar vrea sa vanda casa sau sa dea in timpul vietii

platiti ratele impreuna sau de ce i-ati da jumatate ? e coplatitor ?
gi-jane2, moderator