avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am achizitionat prin programul prima casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am achizitionat prin programul prima casa un apartament ...

Buna ziua,

Am achizitionat prin programul prima casa un apartament pe numele meu. Creditul este luat pe 30 ani. Probabil in caz de deces apartamentul va ramane familiei DAR, avand in vedere ca in tot acest timp o alta persoana a contribuit la apartament atat emotional cat si financiar, doresc sa mosteneasca aceasta tot.

Cum pot proceda ? Sa fac un testament ? Care ar fi cea mai optima solutie.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 08:43, 6 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă aveți moștenitori rezervatari (părinți, sot/soție și descendenți- copii, nepoți, strănepoți etc.), testamentul este supus reductiunii.
Asta înseamnă, ca persoana respectiva nu va putea moșteni tot.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Da, lăsarea unui testament ar fi o soluție, dar testamentul este esențialmente revocabil daca exista moștenitori rezervatari in cazul decesului dvs.!
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2022
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
faceti un testament
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.

nu pare ca a terminat de achitat si nu pare ca ar vrea sa vanda casa sau sa dea in timpul vietii
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2022
gi-jane2, moderator
Da. Momentat am achitat doar 5 ani din credit. Din pacate relatia cu partenera nu s-a concretizat, insa avand o comunicare si o intelegere foarte buna intre noi si ea investind la fel de mult in apartament, doresc pe viitor in caz de neprevazut sa nu ramana fara nimic. Vroiam sa stiu daca este vreo varianta sa devenim proprietari 50/50 sau daca testamentul ar revolva problema mai usor.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

faceti un testament
Se poate face și un contract de vânzare cumpărare cu clauza de uzufruct, cu drept de întreținere etc.

nu pare ca a terminat de achitat si nu pare ca ar vrea sa vanda casa sau sa dea in timpul vietii

platiti ratele impreuna sau de ce i-ati da jumatate ? e coplatitor ?
Ultima modificare: Joi, 5 Mai 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Testament sau donație? Adelina.M.H. Adelina.M.H. Testament sau donație Tatăl este recăsătorit. Înainte de recăsătorie detinea un apartament. Suntem doua surori și vrea să ne lase apartamentul după ... (vezi toată discuția)
Am o casa care este pe numele meu al mamei si al fratelui. daca ... Teosara Teosara Am o casa care este pe numele meu al mamei si al fratelui. Daca am ceda totul pe numele mamei si ea ar face testament pe numele meu dupe moartea fratelui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am urmatoarea intrebare: detinem impreuna cu sotul ... Wwee Wwee Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: Detinem impreuna cu sotul un apartamentul in cota de 1/2 , fiecare. Suntem casatoriti de 23 de ani.Sotul mai detine un ... (vezi toată discuția)