Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O asociatie de proprietari are fonduri din exploatarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O asociatie de proprietari are fonduri din exploatarea partilor ...

O asociatie de proprietari are fonduri din exploatarea partilor comune(antene, reclame). Avand in vedere ca asociatia este titularul contractului de furnizare apa rece, avand obligatia de a face repartizarea consumurilor , cumpara si monteaza in fiecare apartament contoare cu citire radio. Este legala plata din fond a contoarelor montate in fiecare apartament?
Da cine a zis ca e ilegal ce spuneți dvs.?!? V-am explicat exact ce e ilegal, nu mai repet, dacă nu ( vreți sa) pricepeți. Constituiți fondul special și luați ce apometre doriți și le montați pe proprietatea comună.
latka, utilizator
Știți și de legea centralelor de bloc? Din 2016 de când stau în bloc pana în 2022 februarie nu am văzut sa nu plătească lumea iarna căldură. A spus administratorul ca la centrala de bloc la comun se plătește căldură chiar dacă stai sau nu. Legea ce spune? Se plătește căldură sau nu la centrala comuna de bloc când nu este locuita garsoniera iarna?
Nu exista nici o lege a centralelor de bloc.
La mine in bloc Toate contoarele de apă caldă și rece ale fiecărui apartament sunt măntate la subsolul tehnic al blocului iar administratorul citește lunar consumul. In această situație se pot monta și cele cu citire la distanță.
georgescugh, utilizator