avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificari in legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificari in legislatia muncii

Buna seara tuturor celor care mai stau inca cu ochii in calculatoare ( ca si mine:))
E adevarat ce mi-au auzit urechile? Contractele individuale de munca vor trebui inregistrate cu o zi inaintea inceperii activitatii salariatului? Ma refer inregistrate la ITM..
Sa vezi acum controale si amenzi:D
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 10:41, 17 Ianuarie 2010
Buna seara!
Buna seara tuturor celor care mai stau inca cu ochii in calculatoare

Noua cine ne acorda spor pentru utilizarea calculatorului? Dar copiilor nostrii?
Da, nu am la indemana actul oficial dar poti citi aici
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2010
ContSters42179, utilizator
Multumesc de ajutor.
Actul normativ despre care se face referire in acel link nu se refera la termenul de inregsitrare al c.i.m. la ITM, ci la înregistrarea în Registrul general de evidenţă a salariaţilor elementele de identificare a tuturor salariaţilor - nume, prenume, CNP, data angajării, funcţia şi tipul contractului - cel târziu în ziua anterioară începerii activităţii de către salariat.
1. Ca sa poti inregistra un CIM in Revisal trebuie sa-l inregistrezi mai intai la ITM, altfel nu ai nr.CIM de la ITM.
2. Asa ca s-ar putea sa se inregistreze si mai repede la ITM ca sa nu se intarzie cu inregistrarea in Revisal.
Valeriu, se poate inregsitra un c.i.m. in Revisal si fara sa fie depus la ITM ... numarul de la ITM nu are nicio importanta .. in Revisal se introduce:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.

Alte discuții în legătură

Modificari la revisal cristinaburescu cristinaburescu Buna ziua!cine ma poate lamuri si pe mine cu o problema care tine de noua lege H 34/2010 in legatura cu revisalul. Eu am de inregistrat un contract cu data de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract de munca tromar tromar Care este termenul de inregistrare a unui contract individual de munca la ITM ? Toate unitatile sunt obligate sa inregistreze aceste contracte la ITM ? (vezi toată discuția)
Revisal 2010 zanu zanu Ave tuturor, Va retin atentia asupra urmatoarei probleme dorind, bineinteles un sfat. HG 37/2010 modifica HG 161/2006: “Art. 4 (1) Angajatorii au ... (vezi toată discuția)