Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ,am o problema la locul de munca si anume ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ,am o problema la locul de munca si anume aceea ca ...

Buna ziua ,am o problema la locul de munca si anume aceea ca desi lucrez 12 ore sunt platita doar 11 ore ,iar din aceasta cauza nu imi efectuez nici norma legala pe luna de munca,iar urmatoarea luna sunt chemata la munca pentru a recupera orele pierdute din luniile anterior ,este normal sa procedeze asa angajatorul ?
Codul Muncii arată că, durata maximă a timpului de muncă, incluzând orele suplimentare, este de 48 de ore într-o săptămână. Circa 170 ore intr-o luna. Angajatorul risca amenzi pentru neplata orelor suplimentare sau neinregistrarea corespunzatoare a acestora.

AnaBF a scris:

Buna ziua ,am o problema la locul de munca si anume aceea ca desi lucrez 12 ore sunt platita doar 11 ore ,iar din aceasta cauza nu imi efectuez nici norma legala pe luna de munca,iar urmatoarea luna sunt chemata la munca pentru a recupera orele pierdute din luniile anterior ,este normal sa procedeze asa angajatorul ?

In c.i.m. care este durata timpului de munca mentionata ?
Bună ziua!
Potrivit Codului Muncii regula este că salariatul să muncească 8 ore /zi, adică 40 de ore/ săptămână! Exista excepția lucrului în ture, pe timp de noapte etc! Oricum ar fi, cu tot cu ore suplimentare, un salariat poate munci maxim 48 ore/ săptămână, adică 192 0re/ luna! Orice depășire a acestei limite reprezintă un abuz din partea angajatorului și se poate sesiza ITM-ul!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Ce treaba are orele suplimentare cu ce a postat inițiatorul topicului?