avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie ...

Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie 1983 va împlini la 1 ianuarie 2028 peste 44 ani de munca. ( la data la care împlinește vârstă standard de pensionare de 62 de ani și 10 luni. ) Poate oesi mai devreme la pensie fără penalizare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:35, 10 Mai 2022
Se poate pensiona anticipat dupa anul 2023 luna Ianuarie la virsta de 57 ani si 10 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 1 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea ... ileana.ionascu@yahoo.com ileana.ionascu@yahoo.com Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea să iese la pensie mama mea și la ce pensie se încadrează? Este născută în August 1965 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fleuresdelune fleuresdelune Am 48 ani, nascuta in martie 1965 si lucrez din 1983,respectiv 30 de ani vechime fara intrerupere.Cand pot sa ma pensionez anticipat si in ce conditii? (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ioana_paunescu ioana_paunescu Femeie, 46 ani, 30 ani munca. care este solutia pt a iesi la pensie cat mai repede? (vezi toată discuția)