Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie ...

Cineva născut în martie 1965 care lucreaza de la 1 septembrie 1983 va împlini la 1 ianuarie 2028 peste 44 ani de munca. ( la data la care împlinește vârstă standard de pensionare de 62 de ani și 10 luni. ) Poate oesi mai devreme la pensie fără penalizare?
Se poate pensiona anticipat dupa anul 2023 luna Ianuarie la virsta de 57 ani si 10 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani si 1 luni.