Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Am o întrebare! Concediu de risc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Am o întrebare! Concediu de risc maternal este ...

Bună seara! Am o întrebare! Concediu de risc maternal este impozabil sau nu? Deoarece soția mea care este în concediu de risc maternal i sa retras impozit pe salariu! Iar eu știu ca acest tip de concediu nu este supus impozitului! Am sunat la firma și ei zic ca ii concediu medical normal și se impozitează! Ce am de făcut în caz ca ei nu înțeleg acest aspect!? Mulțumesc
Din indemnizația de risc maternal, salariatei i se va reține doar contribuția pentru asigurări sociale (CAS) de 25%, fără să i se rețină contribuția pentru asigurări sociale de sănătate și impozitul.