Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua, am intampinat o problema cu tatal meu și ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua, am intampinat o problema cu tatal meu și cu unchiul ...

Buna ziua, am intampinat o problema cu tatal meu și cu unchiul meu...
Unchiul a facut accident cu masina tatalui meu, unchiul nu a fost de vina. Asigurarea a evaluat pagubele și suna de bani a primit o tatal mea, epava a rămas la unchiul meu și a vandut o pe bucata , acum inttebarea mea este , cum ar puteam sa ajunga la o intelegere de buna voie, sau care este principalul vinovat de masina, (tatal meu i a spus unchiului ca vrea aceeasi masina pe care i a dat o intreaga, dar unchiul spune ca banii din despagubirea masinii trebuia sa ii dea tatal meu lui sa ii cumpere masina ).
Mulțumesc frumos
Binenteles ca unchiul are dreptate . Asiguratorul a platit paguba , tatal dvs. vrea si masina la fel cu cea pe care a avut-o si bani ? Unchiul dvs. putea sa nici nu mai faca nimic ( ca ziceti ca nu a fost vinovat de accident ) , problema era intre tatal dvs. si firma de asigurare a soferului vinovat . Cel mai probabil , cu banii de la asigurator , plus ce a mai reusit sa vanda din epava , va trebui sa mai completeze o suma ca sa poata cumpara o alta masina , suma din asigurare e de obicei destul de mica .
Ok, cum spuneti dvs, dar tatal meu nu are dreptul sa beneficieze de asigurarea platita ani de zile? Epava a fost vanduta de unchiul meu nu de tatal meu , tatal meu a luat banii din despagubirea masinii pt ca a cotizat la asigurare

CHKa a scris:

Binenteles ca unchiul are dreptate . Asiguratorul a platit paguba , tatal dvs. vrea si masina la fel cu cea pe care a avut-o si bani ? Unchiul dvs. putea sa nici nu mai faca nimic ( ca ziceti ca nu a fost vinovat de accident ) , problema era intre tatal dvs. si firma de asigurare a soferului vinovat . Cel mai probabil , cu banii de la asigurator , plus ce a mai reusit sa vanda din epava , va trebui sa mai completeze o suma ca sa poata cumpara o alta masina , suma din asigurare e de obicei destul de mica .

Gresiti , tatal dvs. a luat banii pe asigurare ca sa-si acopere paguba , acesta e rolul asigurarii - ca cel care nu e vinovat sa nu ramana pagubit . Chiar daca cel vinovat de accident nu avea asigurare , unchiul dvs. nu avea de platit nimic , ca nu era vinovat pentru ce s-a intamplat , cel care trebuia sa acopere paguba ar fi fost celalalt sofer . Tatal dvs. nu a primit bani de la asiguratorul sau ( la care plateste asigurarea ) , ci de la asiguratorul soferului vinovat de accident , pe asigurarea acestuia .