Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG - infiintare si statutut asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG - infiintare si statutut asociatie

Buna ziua!
Se poate infiinta legal o asociatie non-profit in scop personal pentru a-mi ajuta propriul copil diagnosticat cu autism si care are nevoie de cat mai multa terapie pentru a se recupera?
Multumesc!
nu ar trebui sa formulati scopul si obiectivele statutare in acest mod, ci la modul general de genul ajutorarea persoanelor care sufera de autism si a familiilor lor, si sa fie mai multi beneficiari, altfel ar trebui considerata ilegal ONG=ul pentru ca o asociatie trebuie sa activeze in beneficiu public, sau in cel mutual NEPATRIMONIAL al membrilor, deci nu poate avea ca scop sa faca rost de resurse materiale pentru membrii ei ( parintele avand obligatie legala de intretinere a copilului, nu poti considera ca nu beneficiaza el dpdv patrimonial)