Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Desfășurare activități grup religios fără ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Desfășurare activități grup religios fără entitate juridică

Bună ziua, Un grup religios fără entitate juridică poate solicita enoriasilor, celor care doresc, să desfășoare activități neremunerate în folosul grupului? Grupul nu are 300 de membri. Poate funcționa (desfășura activități cu specific religios)?
Dat fiind ca OG 26/2000 permite existenta si functionarea asociatiilor fara personalitate juridica, ar trebui sa poata, insa trebuie veriicata Legea 489/2006 sa nu puna aceasta ceva restrictii pt grupurile informale daca activitatea lor intra in sfera religioasa