Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Somatie pentru debitele defunctului dupa 15 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Somatie pentru debitele defunctului dupa 15 ani. Ma ...

Buna ziua! Somatie pentru debitele defunctului dupa 15 ani. Ma confrunt cu o situatia dificila si incredibila pentru mine. Tatal meu a decedat in anul 2007, mama a decedat in anul 2008. Mama avea in propietate un apartament pentru care noi cei 4 frati am facut succesiunea, fratii cedand in favoarea mea, cand am facut aceasta succesiune dupa mama notarul facand si o succesiune dupa tata (fara nici un bun imobil sau mobil de mostenit, si fara sa stim de vreo datorie) spunand ca e necesara. Din anul 2008 de cand am facut acea succesiunie pana in prezent nu am primit nici o instiintare sau altceva, absolut nimic, ca acum dupa 15 ani de la decesul tatalui sa primesc o somatie la un dosar de executare pe numele meu, pentru debitele defunctului (tatal meu) acestea constand in taxa parcare, impozit auto si penalizari . Sunand la persoana de contact de pe somatie , dansa mi-a spus ca e ste vorba de impozitul auto si taxa de parcare din 2003 pana in prezent . I-am spus doamnei ca parintii mei au vandut in 2003 acel apartament detinut impreuna , tatal mutandu-se la tara, schimbandu-si si domiciliul in buletin, deci nici masina, nici parcare nu avea pe aceea adresa. Pe langa toate acestea, este normal sa ma anunte dupa 15 ani? Sa ma someze intr-un dosar de executare de fapt, dupa 15 ani…..adica si daca acele taxe ar fi fost reale si corecte(ceea ce nu sunt), debitele sunt de 2000 lei , iar penalizarile pentru toti acesti ani 3100 lei. Si cum pot eu dovedi ca tatal meu nu mai avea nici el domiciliu nici masina pe acea adresa .
Va rog ajutati-ma cu un sfat, ce pot face in aceasta situatie?
ce scrie exact pe acea somatie ? e pe numepe dvs ? si ce scrie ? debit, reprezentand, ce /
mergeti la un avocat totusi sa va formuleze o contestatie la executare daca e cazul.
Somatie
Dosar de executare nr. .../ din 3.05.2022

Numele si prenumele debitorului: (numele meu), pentu debitele defunctului (numele tatalui) si CNP - ul lui.
Apoi: in baza prevederilor art 230 din legea nr 207/2015...va instiintam ca figurati in evidenta fiscala cu urm., pentru care s-a inceput executarea silita
-Taxa parcare 870 lei din care 183 lei debit si 687 lei accesorii calculate pana la data de 24. 02.2022
-Impozit auto 4135 din care 1759 debit si 2376 accesorii calculate pana la data de 24. 02.2022
-Impozit cladire 35 lei din care 2 lei debit si 33 lei accesorii calculate pana la data de 24. 02.2022

Mai este si un Titlu executori nr.../din 03.05.2022 cu aceleasi informatii , ambele primite in acelasi plic.

Ce fel de avocat ar trebui sa caut?
Multumesc.
unul specializat pe executari silite, cautati pe internet unul in orasul dvs.