Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Deranjarea liniștii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Deranjarea liniștii publice

Buna ziua! De curând peste drum de casa unde locuiesc s a deschis un loc de joaca pentru copii. E dezastru cum răsuna muzica de obicei după amiaza și in special in week enduri. Știu ca e in timpul zilei și nu se încadrează in așa zisele ore de liniște dar nu mai suport gălăgia lor. Părinții stau in drum și beau, fumează si rad in hohote si vorbesc foarte tare. Am Bebeluș care nu poate dormi din cauza lor și asta e cea mai mare problema. Le am explicat frumos și nu avem cu cine ne înțelege pentru ca legea 61 prevede ca doar după ora 22 pot fi sancționați dar proprietarii au și o pensiune in spate unde vara fac petreceri in terasa și ne bubuie muzica. In fata Porții și a garajului ne blochează accesul mașinile. Nu înțeleg cum au primit autorizația de la primărie intr un cartier de case ca sa ne termine psihic cu muzica lor. Am vreo soluție legală de a ma îndrepta împotriva lor? Mulțumesc
stefan1903, utilizator
Cereti politiei si primariei sa aplice corect Legea nr. 61/ 1991 republicata cu referire la art.2 pct. 25-27, nu numai cu referire la orele de liniste.
Gasiti legea aici: [ link extern ]