Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua am si eu o intrebare, am resedinta in Italia ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua am si eu o intrebare, am resedinta in Italia impreuna ...

Buna ziua am si eu o intrebare, am resedinta in italia impreuna cu viitorul meu sot,el este italian. Avem un baietel de aproape 6 Luni,are certificat de nastere italian este recunoscut de el si poarta numele lui. Ce se intampla daca nu inscriu certificatul de nastere la consulat? Ca sa pot pleca cu copilul in Romania singura si sa ma intorc inapoi imi trebuie procura de la el daca ii fac buletin valid pentru expatriere? Daca nu inscriu certificatul de nastere la consultat o sa aiba decat cetatenie italiana?
Transcrieti certificatul de nastere la autoritatile romane caci in caz de litigiu nu veti putea solicita instantelor din romania eventuale drepturi. In caz de casatorie la fel transcrieti certificatul la autoritatile romane. Copilul nu va putea avea acte de identitate romanesti daca nu faceti treanscrierea certificatului de nastere.