Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, In urma unei hotarari judecatoresti mi-a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, In urma unei hotarari judecatoresti mi-a fost anulat ...

Buna ziua,

In urma unei hotarari judecatoresti mi-a fost anulat un proces verbal cu titlu de amenda contraventionala. Insa la cererea restituirii sumei de bani virate pt. plata amenzii am primit urmatorul raspuns:
"Respinge capătul de cerere privind restituirea sumei de 1.000 lei, achitată cu titlu de amendă contraventională, ca inadmisibil."

Imi puteti zice va rog daca in acest caz e nevoie sa formulez un apel? Sau pe baza faptului ca procesul verbal a fost anulat pot formula o cerere de restituire a banilor la organul fiscal ?

Multumesc !
Dupa ramanerea definitiva a hotararii solicitati organului fiscal restituirea amenzii atasand copia hotararii prin care s-a anulat pv contraventie cu mentiunea definitiva si a chitantei de plata a amenzii. In caz de refuz va adresati instantei de contencios administrativ si fiscal chemand in instanta institutia careia ati virat plata amenzii
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business