Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Ajutor înmormântare
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Ajutor înmormântare

Bună ziua! Dacă se poate, aș dori un răspuns la o situație cu care m-aș putea confrunta: îmi moare un părinte, eu merg la o firmă de servicii funerare unde achit prestațiile acesteia, iar a doua zi vine o persoană care nu e rudă, dar are procură notariala și îmi spune că a fost imputernicita de părintele care acum e decedat, pt a se ocupa de înmormântare. Ar putea avea loc această situație? Și dacă da, eu îmi pot recupera banii cu care am plătit firma? Vă mulțumesc.
Procura isi pierde valabilitatea la momentul decesului mandantului. Rudele se ocupa de inmormantare. Ajutorul de inmormantare se solicita de rude (dovada facandu-se cu certificat de nastere, casatorie, etc) si cu chitantele de plata emise de firma de servicii funerare, de parohia ori cimitirul unde se afla inmormantat si certificatul de deces. Atentionati persoana sa isi vada de alte treburi si anuntati la cimitir sa nu elibereze acelei persoane nici un act legat de locul de inhumare.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Vă mulțumesc mult.