Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... STAGIU AFERENT și REDUCERE VÎRSTA PENSIONARE pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

STAGIU AFERENT și REDUCERE VÎRSTA PENSIONARE pentru GRUPA a ...

STAGIU AFERENT și REDUCERE VÎRSTA PENSIONARE pentru GRUPA a II a de muncă : V-aș fi îndatorat dacă m-ați putea lămuri, de ce nu sunt la fel , egale în ani cele două, stagiul cu reducerea. Dacă se poate un exemplu.... În ce lege aș găsi ? Mulțumesc anticipat. O zi bună.
Legea 3/1977
Art.16
Persoanele care au lucrat cel puţin 5 ani în grupele I şi II de muncă au dreptul sa li ia în calculul vechimii în munca, pentru fiecare an lucrat în aceste grupe: un an şi şase luni pentru grupa I sau un an şi trei luni pentru grupa II. În aceste cazuri nu se reduce limita virstei de pensionare.
Legea 263/2010
Art.17
(1) Constituie stagiu de cotizare și perioada suplimentară la vechimea în muncă acordată pentru perioadele realizate în grupa I, a II-a, în baza legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv pentru perioadele realizate în condiții speciale și condiții deosebite de muncă;
Art,55 -In forma prevazuta de legea 15/2019.
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
Tabelul nr. 1