avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare in DU
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare in DU

In DU la punctul
"II.2.2.Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată" , pe prima linie:
"Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS"
trebuie sa introduc total venit anual estimat BRUT sau NET ?

Am gasit explicatia de mai jos data de Anaf in 2021 aici:
[ link extern ] :
"În situația în care venitul NET anual realizat din activități independente este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, se datorează contribuție de asigurări sociale și contribuție de asigurări sociale de sănătate la plafonul anual de 12 salarii minime brute pe țară."

Ceea ce ar insemna ca, la punctul II.2.2 , in campul de la linia
"Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS"
trebuie sa scriu venitul anual total estimat NET .
E CORECTĂ această intelegere a mea?
Contez pe raspunsul dumneavoastraă si vă multumesc !
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 22:09, 22 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se trece venitul net estimat
Multumesc foarte mult! Introduc acum si o pot depune asta seara!
Va doresc tot binele!
Da pana in 25 mai inclusiv puteti depune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividente 2018 flay flay Buna ziua. In cazul in care in luna urmatoare se doreste distribuirea de dividente in valoare de 20000, care sunt declaratiile care trebuie depuse, termene si ... (vezi toată discuția)
Drepturi de proprietate intelectuala - calcul plafon adriana.toader92 adriana.toader92 Buna ziua! Castig venituri exclusiv din drepturi de proprietate intelectuala. Conform contractului, castig 2979 lei brut. Net, imi intra 2800 de lei in ... (vezi toată discuția)
Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)