Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare in DU
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare in DU

In DU la punctul
"II.2.2.Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată" , pe prima linie:
"Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS"
trebuie sa introduc total venit anual estimat BRUT sau NET ?

Am gasit explicatia de mai jos data de Anaf in 2021 aici:
[ link extern ] :
"În situația în care venitul NET anual realizat din activități independente este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, se datorează contribuție de asigurări sociale și contribuție de asigurări sociale de sănătate la plafonul anual de 12 salarii minime brute pe țară."

Ceea ce ar insemna ca, la punctul II.2.2 , in campul de la linia
"Total venit estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS"
trebuie sa scriu venitul anual total estimat NET .
E CORECTĂ această intelegere a mea?
Contez pe raspunsul dumneavoastraă si vă multumesc !
george-neagu, moderator
Se trece venitul net estimat
Multumesc foarte mult! Introduc acum si o pot depune asta seara!
Va doresc tot binele!
Da pana in 25 mai inclusiv puteti depune.