avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj după CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj după CIC

Bună ziua,
Vă solicit ajutorul pentru clarificarea următoarei situații: din anul 2011 am lucrat ca profesor suplinitor la mai multe unități de învățământ. Ultimul contract de munca pe perioadă determinată a fost din 1.09.2019 până în 31.08
2020.
In martie 2020 am născut, apoi am intrat în concediul de îngrijire a copilului începând cu data de 17.06.2020. Din aceasta data până în 31.09.2020, contractul de munca fost suspendat.
In condițiile date, am dreptul sa depun dosarul pentru a obține indemnizația de șomaj după finalizarea CIC?
Vă mulțumesc pentru sprijinul oferit!
Ultima modificare: Duminică, 22 Mai 2022
annamaria.2020, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 24 Mai 2022
Întrebați la AJOFM...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa cic p.roibanescu p.roibanescu buna ziua! as vrea sa ma interesez in numele cumnatei mele care din aprilie a iesit din cic, dar nu a putut sa isi puna dosarul de somaj pt ca i s-a spus ca nu ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa incheierea cic Oatnana Oatnana Buna ziua. Am lucrat in invatamant ca profesor suplinitor iar din luna aprilie 2018 am intrat in CIC si momentan beneficiez de indemnizatie.Avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc corinaradu corinaradu Buna ziua, Am lucrat in invatamant timp de 5 ani ca profesor suplinitor, deci am avut CM pe perioada determinata. Pe 12 aug 2011 am nascut, iat pe 31 aug ... (vezi toată discuția)