Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dovada calitatii de reprezentant - presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dovada calitatii de reprezentant - presedinte asociatie proprietari. ...

Dovada calitatii de reprezentant - presedinte asociatie proprietari. Ce anume trebuie depus la instanta, impreuna cu plangerea impotriva unui pv de contraventie emis de politia locala care sa ateste calitatea de reprezentant a presedintelui. Plangerea va fi facuta direct de asociatie, nu exista fonduri pentru un avocat, din pacate.
Multumesc
Daca este o problema ce priveste as. prop., desigur presedintele , conf. prev. L 196/2018, art. 57. - Preşedintele asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii:
a) în baza mandatului acordat de adunarea generală reprezintă asociaţia deproprietari în relaţiile cu terţii, inclusiv în acţiunile în instanţă;

Ce tre' sa faca/
La sediul asociatiei, intocmeste o delegatie de reprezentare, in nume propriu, mentioneaza ca este presedintele ales al as. prop...., mentioneaza ca este delegat in instanta in procesul... si ca se legitimeaza cu ...
Semneaza, stampileaza si la instanta, preda delegatia, grefierului.
Daca nu are studii juridice, poate sa inainteze un material, o aparare pe care, daca i se cere, o inmaneaza instantei.
Succes!
Presedintele de asociatie de proprietari este ales de catre adunarea generala a membrilor proprietari
Procesul verbal intocmit in registrul unic de procese verbale adunari generale este dovada alegerii reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
Presedintele de asociatie de proprietari este ales de catre adunarea generala a membrilor proprietari
Procesul verbal intocmit in registrul unic de procese verbale adunari generale este dovada alegerii reprezentantului legal al asociatiei de proprietari