Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pentru pierderea unui proces de contestatie, cand ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pentru pierderea unui proces de contestatie, cand ...

Daca in urma contestatiei in instanta a unui PV,am pierdut procesul,cand se i-a in calcul hotararea data ? La data pronuntata sau cand s-a primit comunicarea prin posta ? Amenda se mai poate achita la jumatate ?
Multumesc
Nu stiu ce intelegeti prin "a se lua in calcul" .Ce calcule aveti in vedere ?
1. Daca vorbiti de hotarire definitiva, ea devine definitiva la trecerea a 30 de zile dupa ce va vine comunicarea de la judecatorie cu hotarirea motivata (in 30 de zile expira termenul de apel). Apelul este urmatoarea (si ultima) cale de atac, a hotaririi din prima instanta.
2.Nu mai puteti plati la jumatate din minim, o puteati face doar in cele 15 zile de la data intocmirii PV de contraventie.