Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere cost casa de marcat PFA sistem real
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere cost casa de marcat PFA sistem real

Bună ziua,

Am un PFA în sistem real și aș vrea să știu ce tratament fiscal aplic pentru a deduce cheltuielile cu achiziția casei de marcat. Țin să menționez că am achiziționat casa în 2020 și o parte din cheltuieli au fost deduse anul trecut de către cineva care s-a ocupat de declarație pentru mine. La momentul de față aveam foarte puțin venit efectuat, așa că m-am gândit că pot deduce restul în declarația din acest an, însă nu știu sigur ce tratament se aplică.

V-aș fi recunoscător dacă mă puteți ajuta în această problemă.

Vă mulțumesc!
Cum adica o parte din cheltuieli au fost deduse ? Nu toata valoarea casei de marcat ?
Imi cer scuze pentru neclaritate. Nu stiu cum as fi putut sa deduc valoarea integrala, in conditiile in care am avut incasari de ordinul sutelor de lei pe toata durata anului fiscal.
Aha am inteles . O puteti scadea acum din venitul net . ( valoarea nescazuta pana acum )