Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Sa luam un caz ipotetic (deocamdata): daca, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Sa luam un caz ipotetic (deocamdata): daca, in timp ...

Buna ziua! Sa luam un caz ipotetic (deocamdata): daca, in timp ce astept termenul de judecata pentru contestarea suspendarii permisului, se petrece o nenorocire cum ar fi o pandemie (cu toate restrictiile) ei sau un razboi, ce se intampla cu acel proces? Cum poate cineva afla verdictul judecatoresc in caz de calamitate?
Buna ziua,
Si in conditiile pandemiei, s-au desfasurat activitati la instanta.
Au fost unele procese care s-au suspendat pe perioada starii de urgenta.
Probabil ca si in caz de razboi se va intampla acelasi lucru: se vor judeca doar procesele ce au caracter urgent (adica cele ce privesc infractiunile de violenta) iar celelalte procese vor fi suspendate.

In timpul celor doua luni de la debutul pandemiei de sars-cov2, in lume (martie-mai 2020) in care a fost declarata starea de urgenta si in Romania, instantele au judecat doar procesele penale si in mod exclusiv cele in care s-au discutat si verificat mandatele de arest preventiv a inculpatilor.
In rest, toate celelalte procese s-au suspendat si timp de 2-3 luni nu s-a mai judecat nimic altceva.
Multumesc! Stiti cumva unde se poate urmari procesul/solutionare (online?) in caz ca nu mai locuiesc la adresa in caz de alarma militara? E vorba de un permis suspendat, Daca fac contestatie si pierd nu vreau sa risc sa fac o infractiune. Multumesc frumos!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Si in conditiile pandemiei, s-au desfasurat activitati la instanta.
Au fost unele procese care s-au suspendat pe perioada starii de urgenta.
Probabil ca si in caz de razboi se va intampla acelasi lucru: se vor judeca doar procesele ce au caracter urgent (adica cele ce privesc infractiunile de violenta) iar celelalte procese vor fi suspendate.

In timpul celor doua luni de la debutul pandemiei de sars-cov2, in lume (martie-mai 2020) in care a fost declarata starea de urgenta si in Romania, instantele au judecat doar procesele penale si in mod exclusiv cele in care s-au discutat si verificat mandatele de arest preventiv a inculpatilor.
In rest, toate celelalte procese s-au suspendat si timp de 2-3 luni nu s-a mai judecat nimic altceva.