Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am o dilema. Locuiesc la apartamentul 1 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am o dilema. Locuiesc la apartamentul 1 parter si ...

Buna ziua!

Am o dilema. Locuiesc la apartamentul 1 parter si imi tin bicicleta exact langa usa. Mentionez ca nu blocheaza nici o cale de acces, nu este legata de balustrada, este legata de un carlig pe care l-am montat exact langa usa apartamentului.

Asociatia de proprietari a convocat ORD 163/28.02.2007 si am fost avertizat sa eliberez casa scarii, altfel voi fi amendat.

Intrebarea mea este: exista vreun act legal prin care pot fi amendat pentru acest pretext?

Multumesc!
Amenzile, penalizarile ce pot fi aplicate proprietarilor trebuie mentionate in Regulamentul de functionare al blocului (regulament aprobat de catre adunarea generala a asociatiei de proprietari), distinct, pe fiecare abatere nomializata.
Asociatia de proprietati nu detine autoritatea si competenta sa aplce amenzi
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa utilizeze exclusiv partea comuna de condominiu respectiv in speta dv casa scarii fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari