avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2009 tatal meu mi-a donat o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2009 tatal meu mi-a donat o locuinta cu terenuri ...

Buna ziua, In anul 2009 tatal meu mi-a donat o locuinta cu terenuri si bunuri. Acum sa razganit pe motiv ca in momentul cand el va deceda sa ne impartim noi fratii (3) bunurile.
Exista posibilitatea renuntarii la donatie?
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 13:56, 25 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, donatia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare donatie Daniel1956 Daniel1956 In 2009,pentru a termina amiabil un divort,am fost pus in situatia,in loc de partaj,care imi parea un gen de tiganie,sa primesc acceptul la divort in schimbul ... (vezi toată discuția)
Donatia poate fi revocata? prettywomen prettywomen Imi poate spune cineva daca o donatie se poate revoca? ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Cum se poate ataca o donatie in instanta, de catre donator? Cri198 Cri198 Buna ziua. Am si eu cateva intrebari va rog daca ma puteti ajuta. Nasa mea, are doi copii, iar apartamentul l-a donat unuia dintre ei, acesta din urma ... (vezi toată discuția)