Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am pierdut rovinieta pe hârtie. Primesc amedă?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am pierdut rovinieta pe hârtie. Primesc amedă?

Bună ziua,
Am pierdut bonul fiscal cu care am achitat rovinieta pe un an, împreună cu rovinieta atașată. Știu că verificarea rovinietei se face în sistemul electronic și nu pot primi amendă pentru lipsa rovinietei. Dar este posibil să primesc amendă în cazul în care mă oprește poliția la un control de rutină pentru verificarea actelor, pentru că nu am rovinieta pe hârtie și bonul fiscal cu care am achitat-o?

Vă mulțumesc!
Intrati pe [ link extern ]
Introduceti datele. Dupa verificare aveti si un buton de export pdf. Printati pdf-ul respectiv si asa faceti dovada existentei si valabilitatii. Fiind emis de COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE (CNAIR), direct, nu ar tb sa aveti probleme.
A. N., Avocat
Mulțumesc mult pentru răspuns! Așa voi proceda! Dar lipsa dovezii de plată (a bonului fiscal) nu poate fi amendată? Deși mi se pare ilogic, atâta timp cât am dovada existenței rovinietei, nu știu ce prevede legea, care uneori nu ține cont de logică.
Nu, Lipsa dovezii platii nu poate fi amendata!
Mulțumesc mult!
Politia nu are abilitatea de a aplica amenzi pentru lipsa rovinietei. Echipajele de control ale CNAIR SA insotite de politisti pot efectua verificari in trafic - doar ei pot aplica amenzile pentru lipsa rovinietei. In rest controlul se face prin camerele de supraveghere amplasate in punctele de control fixe.

Succes!