Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedreptate la locul de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedreptate la locul de munca.

Buna ziua,
acum cateva zile am fost agresata la locul de munca de catre un coleg,in timpul serviciului,am primit un pumn in figura fara nici un motiv intemeiat doar o simpla discutie mai apriga intre noi dar fara amenintari,injurii sau altceva de genul acesta.Aceasta firma are cam 18 angajati care lucreaza in doua ture.Am anuntat sefii mei directi,doi la numar,imediat.Am apelat serviciul 112 a sosit ambulanta dar si politia,acest lucru nu prea ia placut sefului meu,am fost transportata la camera de garda a unui spital am facut o radiografie si mi sa recomandat sa merg mai departe la un specialist maxilofacial fiind suspecta de fisura de mandibula.Eu deja urmez un tratament pt.o afectiune (glanda tiroida).In fine...problema este ca din victima ajung inculpat,va spun si de ce!Sa efectuat o ancheta interna si a rezultat ca amandoi suntem vinovati in aceeasi masura,sau luat masuri si in potriva mea (retrogradare in functie) iar inpotriva agresorului deocamdata doar ca nu mai primeste bonuri de masa pe luna in curs,cu alte cuvinte "si batuta si cu banii luati".Intrebarea este:-cum se procedeaza,din punct de vedere legal,in aceasta situatie;cum imi pot face eu dreptate pe alte cai legale;seful meu a procedat conform CODULUI MUNCII?!Multumesc anticipat...Va raspund cu promptitudine la intrebarile ulterioare.P.S-nu am depus plangere penala asupra agresorului (are "pile" la politie) si nici nu am sesizat Inspectoratul Teritorial de Munca...sefului ai e frica de acest individ,asa reiese,dupa parerea mea,ca urmare a actiunilor lui.
k1980 a scris:

Buna ziua,
acum cateva zile am fost agresata la locul de munca de catre un coleg,in timpul serviciului,am primit un pumn in figura fara nici un motiv intemeiat doar o simpla discutie mai apriga intre noi dar fara amenintari,injurii sau altceva de genul acesta.Aceasta firma are cam 18 angajati care lucreaza in doua ture.Am anuntat sefii mei directi,doi la numar,imediat.Am apelat serviciul 112 a sosit ambulanta dar si politia,acest lucru nu prea ia placut sefului meu,am fost transportata la camera de garda a unui spital am facut o radiografie si mi sa recomandat sa merg mai departe la un specialist maxilofacial fiind suspecta de fisura de mandibula.Eu deja urmez un tratament pt.o afectiune (glanda tiroida).In fine...problema este ca din victima ajung inculpat,va spun si de ce!Sa efectuat o ancheta interna si a rezultat ca amandoi suntem vinovati in aceeasi masura,sau luat masuri si in potriva mea (retrogradare in functie) iar inpotriva agresorului deocamdata doar ca nu mai primeste bonuri de masa pe luna in curs,cu alte cuvinte "si batuta si cu banii luati".Intrebarea este:-cum se procedeaza,din punct de vedere legal,in aceasta situatie;cum imi pot face eu dreptate pe alte cai legale;seful meu a procedat conform CODULUI MUNCII?!Multumesc anticipat...Va raspund cu promptitudine la intrebarile ulterioare.P.S-nu am depus plangere penala asupra agresorului (are "pile" la politie) si nici nu am sesizat Inspectoratul Teritorial de Munca...sefului ai e frica de acest individ,asa reiese,dupa parerea mea,ca urmare a actiunilor lui.

Dupa parerea mea, este un incident la locul de munca, pe care puteati sau nu sa il evitati.
Conform :
• Legea 48/2002 – privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare;
• Declaraţia universală a Drepturilor Omului;
• Convenţia OIM 155 şi Recomandarea 164 – Securitate şi Sănătate;
• Convenţia OIM 102 – Securitate socială – standarde minime;
• Convenţiile OIM 100 – Egalitatea de remunerare şi
OIM 111 – Discriminarea- ocuparea forţei de muncă şi a exercitării profesiei;

Obligatia angajatorului - nu incurajează si nu permite orice comportament care este ameninţător sau abuziv, de exploatare sau sexual-coercitiv, inclusiv gesturi, limbaj sau contact fizic (agresiuni fizice, molestări, lovituri, etc.) asupra angajaţilor sau între angajaţi la locul de muncă şi după caz, în alte reşedinţe şi alte facilităţi oferite de societate spre utilizare personalului în interes de serviciu.

Important este sa aveti concediu medical cu zile de spitalizare, cel putin 3 zile lucratoare. Astfel, poate fi incadrat la ccident de munca.
Dupa relatarile tale nu este vorba de o "nedreptate la locul de munca" ci de o lipsa civica din partea ta. Trebuia sa scoti si un certificat medico-legal, sa sesizezi in scris conducerea, ITM, si de nu, plangere la politie si instanta. Nu "pilele" il apara pe individ de raspundere ci inertia noastra de a a ctiona si a astepta sa ne rezolve altii problemele. Daca nu este tarziu, fa aceste demersuri, nu iti interzice nuci-o lege sa depui plangere daca vinovatul are "pile". Nu uita ca victima esti TU.
Are dreptate dl. Pneagu, dar sa nu uitam ca ii trebuie si martori care sa o sustina, sa nu reiasa ca ea a provocat totul...
Da,exista si un mator ocular care chiar a intervenit in aplanarea conflictului,poate confirma spusele mele de mai sus.
succes atunci