Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua

au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere
Potrivit art. 248 din Legea 53/2003 - Codul Muncii -
(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

1. Fiecare angajator trebuie sa aiba un Regulament intern in care, printre altele, se regasesc si urmatoarele categorii de dispozitii:
- reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
- abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
- reguli referitoare la procedura disciplinara.

2. Daca ati incalcat una sau mai multe din regulile cuprinse in acest regulament veti putea fi sanctionat conform aceluiasi regulemant.

ramy7877 a scris:

au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere

Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Abaterile disciplinare sunt cele mentionate in reg.intern al angajatorului sau in ccm aplicabil acestuia.