avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua

au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:40, 11 Iulie 2014
Potrivit art. 248 din Legea 53/2003 - Codul Muncii -
(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

1. Fiecare angajator trebuie sa aiba un Regulament intern in care, printre altele, se regasesc si urmatoarele categorii de dispozitii:
- reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
- abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
- reguli referitoare la procedura disciplinara.

2. Daca ati incalcat una sau mai multe din regulile cuprinse in acest regulament veti putea fi sanctionat conform aceluiasi regulemant.

ramy7877 a scris:

au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere


Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Abaterile disciplinare sunt cele mentionate in reg.intern al angajatorului sau in ccm aplicabil acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai multe sanctiuni disciplinare pt fapte diferite andreya1202 andreya1202 buna ziua, conform codului muncii, sanctiunile disciplinare se pot da pentru o singura abatere. \\cu alte cuvinte daca am un salariat care incalca 2 ... (vezi toată discuția)
Probleme salariat - nemotivate + alcool oanaportar oanaportar Bună ziua ! Avem un salariat care are problemă cu alcoolul aproape în fiecare zi... dar şi lipseşte nemotivat, însă directorul instituţiei noastre ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca marianams70 marianams70 buna seara, as dori sa intreb ce urmari poate avea un conflict intre doi colegi in incinta firmei dar dupa orele de program,mai exact dupa incheierea ... (vezi toată discuția)